Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

„Zmiany klimatu? Nie stać nas na brak działania”. Orlen, UE, ArcelorMittal, Ciech, BNP Paribas na EEC 2021

„Zmiany klimatu? Nie stać nas na brak działania”. Orlen, UE, ArcelorMittal, Ciech, BNP Paribas na EEC 2021

Sala pękała w szwach podczas panelu pt. „Europejski Zielony Ład” na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2021 w Katowicach. Nic dziwnego. Zmiany klimatu i transformacja energetyczna to tematy, które ostatnimi czasy najbardziej zajmują opinię publiczną. Zobacz dlaczego!

„Nie stać nas na brak działania”

Debata publiczna w Polsce i w Europe koncentruje się wokół kosztów transformacji, które wiążą się z Europejskim Zielonym Ładem i pakietem Fit for 55

Jednak, jak podkreślała podczas konferencji Aleksandra Tomczak, członkini Gabinetu Fransa Timmermansa, Wiceprzewodniczącego Wykonawczego ds. Europejskiego Zielonego Ładu, trzeba wziąć pod uwagę koszty braku działania.

Jakie są koszty statusu quo – już widzimy. Jaki koszt zmiany klimatu mają wpływ na gospodarkę, to było widoczne tego lata.

Z naszych obliczeń wynika, że grozi nam utrata 170 mld €, jeśli nie weźmiemy się poważnie za transformację.

Nierobienie niczego też ma swój koszt i będzie on rósł.

W Polsce elektrownie mają ponad 40 lat. Należy zabezpieczyć dostawy energii – inwestycje w OZE muszą zostać jak najszybciej zrealizowane.

Polska to największy beneficjent funduszu modernizacyjnego, klimatycznego, i sprawiedliwej transformacji. Otrzyma także 20% środków z funduszu spójności.

2020-2030 to dekada przełomu […] Jesteśmy pierwszym regionem na świecie, który przedstawił konkretną wizję na dekarbonizację całej gospodarki od transportu po przemysł mówiła o Fit for 55 Aleksandra Tomczak.

Europejski Kongres Gospodarczy 2021, źródło: mat własne

Swoje wnioski na temat transformacji energetycznej omówili także przedstawiciele największych polskich firm.

Polski biznes nie ucieka od transformacji energetycznej

Presja na bycie bardziej eko jest coraz większa ze wszystkich stron. Obniżanie emisji, to nie przyszłość, to dzieje się już teraz. Wystarczy spojrzeć na powodzie w Europie, pożary w Kalifornii.

Od wielu lat skutecznie wdrażamy strategię dekarbonizacji, chcemy być liderem zmiany.

Analizujemy zielony ład pod kątem ryzyka finansowego, zmiany nawyków konsumentów, którzy są coraz bardziej świadomi i wymagający – powiedział Dawid Jakubowicz, prezes zarządu Ciech SA.

Punkt widzenia polskich firm nie zawsze pokrywa się jednak ze stanowiskiem Unii Europejskiej. 

„Nie kładźmy wszystkich jajek do jednego kosza!”

O kosztach transformacji energetycznej dla polskich firm mówił przedstawiciel PKN Orlen.

Rosną ceny benzyny z powodu Unii, z powodu dekarbonizacji. Mogłoby być inaczej, gdyby pieniądze szły na rozwój infrastruktury publicznej.

Niech biznes sam mając kontakt z klientami, proponuje rozwiązania.

Nikt nie kwestionuje globalnego ocieplania. Widzimy, w jakim kierunku zmierzają globalne megatrendy.

Pracowaliśmy nad strategią, w zeszłym roku ogłosiliśmy zeroemisyjność netto. Musieliśmy sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał świat w 2050 roku. Inaczej to wynika z perspektywy rozwijających się i biednych krajów, choćby z tego powodu ścieżek na świecie musi być dużo.

Czy iść w kierunku elektryfikacji, czy z globalnej perspektywy – co jest bardziej opłacalne, iść w biopaliwo, które daje taki sam efekt jak paliwo kopalne (pod względem wydajności)?

Różnorodność dróg jest ważna – nie kładźmy wszystkich jajek do jednego kosza! – mówił Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen SA.

Europejski Kongres Gospodarczy 2021, źródło: mat własne

Agresywna dekarbonizacja ArcelorMittal

Według Sanjaya Samaddara, Chairman of the Board, CEO ArcelorMittal w Polsce, strategią na transformację ArcelorMittal jest agresywna dekarbonizacja.

Największy producent stali na świecie zwiększył tempo. Firma chce przyspieszyć w osiągnięciu zeroemisyjności: zmniejszy emisje o 35% do 2030 roku.

Szef giganta przemysłowego nie krył, że Fit for 55 to duże przyspieszenie w strategii UE. Zaznaczył, że aby firmy nie traciły konkurencyjności i nie wynosiły się poza UE, decydenci w Brukseli muszą zapewnić:

  1. Wsparcie inwestycyjne przełomowych technologii.
  2. Dostępność niskoemisyjnych źródeł energii, takich jak np. wodór.
  3. Sprawny mechanizm handlu emisjami, który w obecnej formie wymaga jeszcze poprawek.

Na koniec głos zabrała przedstawicielka sektora bankowego.

Odpowiedzialność sektora finansowego za transformację klimatyczną

Ten rok jest przyspieszeniem. Do tej pory cele dot. neutralności klimatycznej w 2050 roku były deklaracjami, natomiast Fit for 55 wprowadził 13 konkretnych programów.

Element czasowy zaczyna odgrywać coraz większą rolę z paru powodów. Inwestycje w infrastrukturę i sektor energetyczny wymagają czasu. Wiele technologii jest na ograniczonym etapie, nie ma jeszcze wodoru wdrożonego na przemysłową skalę.

W sektorze bankowym obserwujemy trend przesunięcia kapitału z portfela projektów obarczonych wyższym śladem węglowym do projektów związanych z dekarbonizacją.

Jedną z konkluzji Fit for 55 jest circular economy (gospodarka o obiegu zamkniętym). W związku z transformacją UE prognozuje wzrost gospodarczy o 1.5%  PKB 1% i 700 tys. nowych miejsc pracy – powiedziała Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca Rady Nadzorczej BNP Paribas Polska.

Chcesz więcej informacji z Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2021? Zobacz artykuł:

Źródło: Europejski Kongres Gospodarczy 2021

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.