Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Zmiany klimatyczne zatrzymają produkcję whisky do 2080 roku? Badania wieszczą problemy dla „szkockiej”

Zmiany klimatyczne zatrzymają produkcję whisky do 2080 roku? Badania wieszczą problemy dla „szkockiej”

Raport sugeruje, że do lat 80. XXI wieku Szkocja będzie musiała zmierzyć się z dłuższymi i intensywniejszymi suszami. Jeśli nie podejmiemy konkretnych działań, zmiany klimatyczne zatrzymają produkcję whisky do 2080 roku.

Zmiany klimatyczne zatrzymają produkcję whisky?

Zmiany temperatury mogą ograniczyć produkcję whisky w niektórych szkockich destylarniach w ciągu najbliższych 60 lat.

Naukowcy zajmujący się klimatem z University College London odkryli, że zbliżające się upały i susze spowodowane globalnym ociepleniem mogą drastycznie wpłynąć na trzy składniki potrzebne do wytworzenia suszu w Szkocji: wodę, jęczmień i drożdże.

Raport, zlecony przez Glengoyne Highland Single Malt Scotch Whisky, sugeruje, że do lat 80. XXI wieku Szkocja będzie musiała zmierzyć się z dłuższymi i intensywniejszymi suszami.

Doprowadzi to do zmniejszonego i nieciągłego zaopatrzenia w wodę w Szkocji, co zmusi niektóre destylarnie do „zmniejszenia lub wstrzymania produkcji”, ponieważ są one „w dużym stopniu uzależnione od stałego zaopatrzenia w wodę”.

Przestoje miały już miejsce w przeszłości

Raport opiera się na dowodach z suszy latem 2018 roku, kiedy pięć z dziesięciu badanych gorzelni oraz destylarnie Blair Atholl i Edradour w Perthshire zostały zmuszone do wstrzymania produkcji.

W tym samym roku zakład Glenfarclas w Speyside odnotował całomiesięczną utratę produkcji spowodowaną upałami w wysokości 300 tysięcy litrów whisky.

Chociaż w raporcie stwierdzono, że jęczmień jest postrzegany jako roślina stosunkowo odporna na suszę, negatywne skutki cieplejszej pogody dla tej odmiany ziarna były już obserwowane w ciągu ostatniej dekady.

Cieplejsze lata i łagodne zimy zwiększają ponadto populacje gatunków inwazyjnych, szkodników i ryzyko występowania chorób wśród roślin.

Zakłada się, że Szkocja jest wilgotnym, deszczowym miejscem ze stałym dostępem do wody. Zmieniający się klimat wpływa jednak na to, kiedy i gdzie pada deszcz. Może to spowodować niedobory wody i zmienić jej skład. Musimy zatem przygotować się do tej sytuacji, aby chronić naszą ulubioną whiskypowiedziała Carole Roberts, główna autorka i badaczka zmian klimatycznych w University College London.

źródło: news.stv.tv

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.