Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Zmiany w programie “Czyste Powietrze”

Zmiany w programie “Czyste Powietrze”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o kolejnych zmianach w rządowym programie “Czyste Powietrze”. Program wspiera inwestycje termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła. 

Na początku lipca br., NFOŚiGW wprowadziło zmianę dotyczącą osób korzystających z dofinansowania na zakup nowego źródła ciepła i termomodernizacji. Według poprawki, koszty kwalifikowane nie mogą zostać podniesione przed dniem złożenia wniosku dla osób, które złożyły wnioski po 1 lipca br. Kolejne zmiany w regulaminie zostaną wprowadzone z dniem 29 lipca br.

Gminy w porozumieniu z WFOŚiGW będą przyjmować wnioski o dofinansowanie

W zmianach zaproponowanych przez NFOŚiGW zaproponowano umożliwienie gminom udziału w procesie wdrażania Programu “Czyste Powietrze”. Gminy na podstawie porozumień z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą przyjmować wnioski o dofinansowanie i dokonywać ich wstępnej weryfikacji. Zaproponowana zmiana ułatwi potencjalnym wnioskodawcom dostęp do skorzystania z programu oraz usprawni proces wdrażania Programu.

Instrukcja wypełniania wniosków

W celu ułatwienia dostępu do informacji ubiegającym się o dotację, NFOŚiGW zmienia sposób wypełniania wniosków o dofinansowanie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaproponował wyodrębnienie – w formie jednego dokumentu – części dotyczącej obliczania wysokości dochodu na członka gospodarstwa domowego.

Wymagania techniczne

Z programu usunięto wymóg spełnienia warunków technicznych dla źródeł ciepła w budynkach, które uzyskały pozwolenie na budowę przez 15.12.2002 r., a nie były objęte Programem. Nadal pozostaje zapis dotyczący kryteriów emisji tlenku węgla, substancji smolistych, pyłów oraz ustalających minimalną wymaganą sprawność – nie tylko przy pracy na pełnej mocy, ale też dla 30% – mocy nominalnej.

Okres kwalifikowalności kosztów

Sposób określania maksymalnego terminu zakończenia realizacji przedsięwzięcia został wydłużony jako “nie później niż 30 miesięcy od daty złożenia wniosku”.

Z Programu została wyłączona możliwość rozliczenia kosztów poniesionych przed dniem złożenie wniosku o dofinansowanie. Nowy regulamin precyzuje definicję beneficjenta programu, w przypadku posiadania nowo wybudowanego domu.

Beneficjentami są “osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, które uzyskały pozwolenie na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego domu mieszkalnego, pod warunkiem wyrażenia zgody przez współwłaścicieli nieruchomości” – czytamy w nowym regulaminie. Ponadto, osoby ubiegające się o dotację nie będą zobowiązani do złożenia weksla in blanco z klauzulą bez protestu, które do tej pory było zabezpieczeniem wykonania umowy dotacji.

Program “Czyste Powietrze” w liczbach

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że dotychczasowa liczba złożonych wniosków wynosi około 64 tys., a ich łączna kwota wynosi 1,5 mld zł. Najwięcej wniosków zostało złożonych w wojewódzkich funduszach w Katowicach, Krakowie i Warszawie. Podjęto 26 tys. uchwał o udzielenie finansowania. Z kolei wartość podpisanych umów wynosi łącznie 300 mln zł.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.