Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Zostaw liście na swoim miejscu

jez

Zostaw liście na swoim miejscu

Czerwone liście za oknami, pomarańczowe korony drzew raczą nas swoim pięknem. Nie bez powodu z leśnych terenów nikt nie zabiera liści i nie pakuje ich w worki. Jednak miejska codzienność często wygląda zupełnie inaczej. Apel o pozostawianie jesiennych liści na swoim miejscu kierują już nie tylko organizacje ekologiczne, ale i władze miast.

Coraz więcej doniesień o zmianach klimatycznych na Ziemi powinno skłonić nas wszystkich do niewymagającej poświęceń pracy dla dobra planety. Pozarządowa, oddolna grupa Alarm dla klimatu postanowiła przypomnieć wszystkim o niezwykle istotnych funkcjach, jakie w ekosystemie pełnią kolorowe, jesienne liście. Jak piszą uczestnicy Alarmu, liście nie są śmieciami, a bardzo ważnymi i kluczowymi elementami natury.

W większych miastach Polski, takich jak Bydgoszcz, Kraków, Gdańsk, czy Wrocław apelowano już kilkakrotnie o pozostawianie liści na terenach miejskich. Radni chcieli w ten sposób wesprzeć miastową bioróżnorodność, a w celu ochrony życia jeży wybudowano nawet specjalne domki. Jednak śmierć zwierząt ginących pod kołami aut stanowi nadal duży problem naszych społeczności.

Funkcjonalna natura

Zdolności natury są niebywale, ponieważ posiada ona swój własny, samoregulujący tryb pracy. Potencjał, jaki w niej tkwi, pozwala nam każdego dnia czerpać czystą wodę, oddychać świeżym powietrzem i jeść naturalne dobra ziemi. 

Jesienne niebo słodkie, pełne łaski,

zwija swój szal kaukaski

a odrzuciwszy go, staje bez ruchu

z cekinem złotym w uchu.

Jesienne niebo, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Liście, które spadły z drzew to nieodłączny symbol jesieni, a także:

  • pokarm dla wielu zwierząt: w tym jeży, ptaków i owadów,
  • schronienie dla jeży, ich potomstwa oraz innych żyjątek i mikroorganizmów,
  • warstwa ochronna dla kwiatów,
  • bezcenna ochrona gleby – liście pozwalają zachować odpowiedni poziom wilgoci,
  • naturalny kompost.

Przeciwnicy spalin

Wrogami natury są niestety wszelkie urządzenia spalinowe, a należą do nich często wykorzystywane w mieście dmuchawy spalinowe, które płoszą zwierzęta, a także zanieczyszczają środowisko. Warto zrezygnować z koncepcji grabienia liści i wyrzucania ich do plastikowych worków – generuje to dodatkowe ilości śmieci, a także pracy, która mogłaby zostać przeznaczona na sprzątanie głównego dostarczyciela tlenu – lasu.

W niektórych regionach Polski wprowadzono już zakaz używania dmuchaw spalinowych. Zgodnie z nowym Programem Ochrony Powietrza (POP) dmuchawy są zakazane na terenie Mazowsza. Liście i skoszoną trawę będzie się grabić lub zbierać za pomocą urządzeń ssących.

Żródło:

Alarm dla klimatu, poezja.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.