Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Zużyte baterie z autobusów elektrycznych posłużą jako magazyny energii

baterie elektryczne

Zużyte baterie z autobusów elektrycznych posłużą jako magazyny energii

Solaris Bus & Coach sp. z o.o., Impact Clean Power Technology S.A. oraz TAURON Polska Energia zrealizują projekt “Second Life ESS”. W ramach przedsięwzięcia stworzą prototyp systemu magazynowania energii elektrycznej w oparciu o zużyte baterie z autobusów. Projekt współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).

Drugie życie baterii elektrycznych

W wyniku eksploatacji, a także z upływem czasu, baterie tracą część swojej pojemności. Dyrektor Biura Rozwoju Solarisa Łukasz Chełchowski tłumaczy, że zużyta bateria w autobusie elektrycznym ma poniżej 80% wyjściowej pojemności. Ciągle jednak może być wykorzystywana jako magazyn energii elektrycznej w aplikacjach stacjonarnych. 

– Magazyny budowane z wykorzystaniem ogniw będą stanowić istotny element inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej. Łączą bowiem wytwarzanie energii w lokalnych mikroźródłach prosumenckich lub małych źródłach fotowoltaicznych z jej przechowywaniem i dostarczaniem do końcowego odbiorcy – wyjaśnia wiceprezes TAURON Polska Energia Jerzy Topolski, i dodaje: – Co ważne, lokalne, rozproszone bateryjne magazyny energii mogą być elementem stabilizującym pracę sieci elektroenergetycznych szczególnie w sieciach niskich napięć, w których udział energii z niestabilnych źródeł OZE nieustannie rośnie. 

Magazyny energii – korzyści

Projekt ma na celu wykorzystanie ogniw litowo-jonowych, których parametry nie są już optymalne do zasilania pojazdów. Dzięki ich zastosowaniu w magazynach energii zapobiega się utylizacji baterii oraz wydłuża się ich cykl życia. 

Powstały w ten sposób magazyn energii wpisuje się w trendy dotyczące infrastruktury energetycznej, łączącej wytwarzanie energii w tradycyjnych i odnawialnych źródłach z jej przechowywaniem i dostarczaniem do odbiorcy końcowego. Dodatkowo bateryjne magazyny stabilizują pracę sieci i poprawiają jakość dostarczanej energii, a także wspierają rozwój elektromobilności. 

Do projektu zaangażowano autobus z Jaworzna

Projekt badawczy “Second Life ESS”, realizowany we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, ma potrwać do 2022 roku. Na potrzeby budowy prototypowego magazynu energii, firma Solaris przekaże baterie o energii 160 kWh, pochodzące z autobusu elektrycznego PKM Jaworzno. 

Źródło: solarisbus.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.