Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Żyrafy karłowate odkryte w Namibii i Ugandzie

zyrafy karlowate

Żyrafy karłowate odkryte w Namibii i Ugandzie

Z czym najbardziej kojarzą nam się żyrafy? Z wysokim wzrostem i długą szyją, która pozwala im zrywać liście nawet z koron drzew. Tymczasem naukowcy w Afryce odkryli dwie żyrafy karłowate, żyjące po dwóch różnych stronach kontynentu. 

Najmniejsza żyrafa mierzy niecałe 3 metry

Julian Fennessy, założyciel organizacji Giraffe Conservation Foundation tłumaczy, że standardowy wzrost żyrafy waha się pomiędzy 4,5 a 6 metrów. Tymczasem naukowcy współpracujący z fundacją Fennessy’ego w Namibii odkryli żyrafę, której wzrost wynosił 2,6 metra. Trzy lata wcześniej pracownicy ugandyjskiego parku dzikiej przyrody natknęli się na osobnika mierzącego 2,8 metra. 

O swoim odkryciu eksperci poinformowali na łamach czasopisma “British Medical Journal” w zeszłym miesiącu.

Zwierzęta cierpią na dysplazję szkieletową

Jak czytamy w artykule, w obu przypadkach żyrafy miały standardowe długie szyje, jednak ich nogi były krótkie i bardzo kościste.

Naukowcy zidentyfikowali ich chorobę jako dysplazję szkieletową. Dotyka ona głównie ludzi i zwierzęta domowe, natomiast u zwierząt żyjących na wolności występuje bardzo rzadko. 

Niestety, niższy wzrost nie daje żyrafom żadnych korzyści. Długie nogi i długa szyja są im potrzebne, aby dosięgnąć do pożywienia – skomentował Julian Fennessy. Ponadto to fizycznie niemożliwe, aby te żyrafy się rozmnażały, zwłaszcza z osobnikami o normalnej wielkości. 

Żyrafa określona jako gatunek wysokiego ryzyka

W ciągu ostatnich 30 lat światowa populacja żyraf spadła o 40% i obecnie wynosi ok. 111 tys. osobników. Ekolodzy sklasyfikowali je jako gatunek wysokiego ryzyka. 

Jest to spowodowane głównie zanikaniem i fragmentacją siedlisk, rosnącą populacją ludzką i intensywniejszą uprawą ziemi – wyjaśnił Fennessy. – Swoją cegiełkę dołożyły też zmiany klimatycznie i kłusownictwo. 

Założyciel Giraffe Conservation Foundation dodał jednak, że wysiłki jego organizacji zmierzają do odradzania się populacji najwyższych ssaków na ziemi. 

Źródło: Reuters

Fot.: Emma Wells, Michael Brown / Giraffe Conservation Foundation

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.