Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

W Pruszkowie powstanie gigafabryka baterii dla elektryków i magazynów energii

W Pruszkowie powstanie gigafabryka baterii dla elektryków i magazynów energii

Nowa bateria co 11 minut. Takie wyniki ma osiągać wieloskalowy zakład produkcyjny, który powstaje w podwarszawskim Pruszkowie. W tej gigafabryce o powierzchni ponad 16 tys. m2 będą powstawać baterie dla samochodów elektrycznych oraz magazyny energii. 

Gigafabryka baterii w Pruszkowie 

Pod Warszawą powstaje jedna z największych fabryk baterii w całej Europie – GigafactoryX. To projekt polskiej spółki Impact Clean Power Technology, która należy do grupy Grenvia. Obiekt ma osiągnąć powierzchnię 16 300 m2, a w obrębie tego terenu powstaną m.in. zakład testowania baterii i zaawansowane centrum badawczo-rozwojowe. 

W gigafabryce będą produkowane systemy bateryjne dedykowane różnym typom pojazdów elektrycznych – od samochodów, przez autobusy aż po kolej, a także magazyny energii. Systemy zasilania będą oparte o ogniwa litowo-jonowe w technologiach: LTO (tytanowej), baterie LFP (żelazowo-fosforowej) i baterie NMC (niklowo-manganowej). 

Projekt GigafactoryX to kolejny wielki krok w rozwoju Impact Clean Power Technology. Pierwszy etap inwestycji pozwoli na już w przyszłym roku zwiększyć moce produkcyjne do poziomu 1,2GWh rocznie, dzięki czemu zagwarantujemy bezpieczeństwo dostaw systemów bateryjnych dla wiodących światowych marek, które są naszymi partnerami powiedział Bartek Kras, prezes zarządu Impact Clean Power Technology. 

Docelowo, w 2027 roku, produkcja osiągnie poziom 4GWh rocznie. Powstanie GigafactoryX oznacza, że Polska będzie wiodącym w Europie dostawcą baterii dla branży e-mobility, a to wszystko w oparciu o polskie rozwiązaniadodał

Projekt budynku GigafactoryX przygotowała Medusa Group. Celem architektów było stworzenie nowego wymiaru architektury przemysłowej, która będzie bardziej przyjazna dla środowiska. W związku z tym przed frontem budynku fabryki dodano drewnianą konstrukcję, która podtrzymuje zewnętrzne balkony, a zakład otoczony donicami z zielenią. Dodatkowo zakład będzie częściowo zasilany przez panele fotowoltaiczne, a także wyposażony w magazyn energii o mocy około 1 MW. 

16 tys. baterii w rok 

Rozpoczęcie prac montażowych przewidziane jest na lipiec 2023 roku. Zaawansowana technologicznie, bezpieczna linia produkcyjna będzie dedykowana produkcji systemów bateryjnych do autobusów elektrycznych w trzech referencjach, z możliwością rozbudowy o kolejne. 

Linia posiada wymiary 60 na 16 metrów. Zastosowano w niej pętlę produkcyjną, która pozwala na optymalizację procesu w zależności od typu produktu. W efekcie to rozwiązanie gwarantuje oszczędność zarówno miejsca, jak i kosztów ponoszonych przez inwestora. 

Dzięki temu ICPT planuje w 2024 roku wyprodukować 16 tys. sztuk różnych systemów bateryjnych. Szybki cykl montażu pozwoli na składanie jednej baterii o wadze 500 kg w 11 minut. W dodatku inwestor chwali się, że całkowicie zautomatyzowany system montażu komponentów pozwoli na osiągnięcie jakości na wysokim poziomie za każdym razem. 

Przeczytaj o innych wielkoskalowych projektach w Polsce: 

Źródło i fot. główna: mat. prasowy 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.