Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Zielona Wieś pod Warszawą. Na dachu domu zasiano łąkę

Zielona Wieś pod Warszawą. Na dachu domu zasiano łąkę

Dachy pokryte rozchodnikiem, instalacja fotowoltaiczna, pompy ciepła i rekuperacja. Ekologicznie i energooszczędnie. Obok podwarszawskiego Nadarzyna powstaje kameralna inwestycja domów wkomponowanych w otaczającą je przyrodę. 

Reklama

Zielona Wieś powstanie w pobliżu Nadarzyna

Zielona Wieś zakłada budowę 10 domów na działkach o powierzchni 1000 mkw. Dużym atutem tej inwestycji jest jej lokalizacja. Wieś powstanie blisko rozległych lasów Sękocińskich i Młochowskich i tylko 25 minut samochodem do centrum Warszawy. 

Jak będzie wyglądać Zielona Wieś? W pobliżu Nadarzyna wybudowano już jeden pokazowy dom, który po części odpowiada na to pytanie. Zaprojektowała go duńska firma, wychodząc naprzeciw ekologicznym trendom. Kolejne będą powstawać zgodnie z potrzebami przyszłych mieszkańców, ale i określonymi założeniami, dzięki którym zaoszczędzą oni nie tylko na rachunkach, ale i zadbają o środowisko. 

Reklama

– Zielona Wieś to nowe zrozumienie architektury, która powinna harmonizować z naturą. Nie chcemy, aby domy wyróżniały się z otoczenia, co jest obecnie dominującym trendem, ale żeby wtapiały się w przyrodę i były częścią krajobrazu. Nie oznacza to jednak, że rezygnujemy z nowoczesności i innowacji, które łączymy z unikalnym charakterem tego miejsca. W Zielonej Wsi z pewnością odnajdą się osoby, które są zainteresowane zrównoważonym stylem życia, szukają wytchnienia od miasta i kontaktu z przyrodąmówi Elżbieta Wojtczak, inwestorka osiedla.  

Rozchodnik na dachach

Zielona Wieś będzie tonąć w zieleni i wyróżniać się pokryciem dachów rozchodnikiem. Aktualnie w Polsce rzadko stosuje się podobne rozwiązanie. Zmieniający barwy wraz z porą roku rozchodnik ma nie tylko walory estetyczne, ale i praktyczne. Stanowi dodatkową izolację termiczną, oszczędzając w porównaniu z konwencjonalnymi dachami 20 – 30% energii. 

Jakie są inne atuty rozchodnika na dachu domu? Gromadzi wodę deszczową, oczyszcza powietrze, reguluje temperaturę wewnątrz budynku. Ponadto obniża temperaturę na dachu, co w przypadku domów w Zielonej Wsi zwiększy efektywność paneli fotowoltaicznych. 

Bryłę budynku o powierzchni 178 mkw. oraz rozkład pomieszczeń architekci zaprojektują pod potrzeby przyszłych mieszkańców. Domy muszą być jednak parterowe i mieć taką samą drewnianą fasadę. 

Konstrukcja budynków, która pozwala na bardzo dokładne uszczelnienie budynku oraz pompa ciepła spowodują, że ogrzewanie będzie wydajne i oszczędne. Oprócz tego w planach jest zastosowanie rekuperacji, czyli mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła. Projektanci przewidzieli także system gromadzenia deszczówki. 

Zielona Wieś pod Warszawą. Na dachu domu zasiano łąkę. Źródło: Zielona Wieś

Zielona Wieś, czyli życie w zgodzie z naturą

Każda z działek na Zielonej Wsi będzie miała szklarnię, w której mieszkańcy będą mogli hodować warzywa. Przy ogrodzeniu przewidziano zasadzenie bluszczu i dzikiego wina. W Zielonej Wsi swoją pracownię będzie miał Paweł Kowalewski, artysta malarz, członek Gruppy, legendarnej formacji artystycznej lat 80.  

– Natura, cisza, spokój pobudzają kreatywność. Może do grona mieszkańców dołączą również inni przedstawiciele zawodów związanych z kulturą – zastanawia się Elżbieta Wojtczak.

– Przewidujemy tu również część wspólną dla mieszkańców, która mam nadzieję przyczyni się do budowania kontaktów i dobrych relacji sąsiedzkich – dodaje.

Realizacja poszczególnych budynków w Zielonej Wsi planowana jest w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy z przyszłymi właścicielami. 

Źródło i fot głów: informacja prasowa 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.